Masaże lecznicze wywodzą się z formy klasycznej masażu. Mają na celu leczenie poszczególnych zaburzeń organizmu poprzez wykonanie określonych zabiegów manualnych polegających na odpowiednim głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu i uciskaniu ciała. Wykorzystuje również specyficzne techniki stosowane w terapii manualnej.
Masaż leczniczy wykonywany jest przy użyciu rąk masażysty, co pozwala na palpacyjną ocenę reaktywności masowanych tkanek oraz na wykrywanie zmian tkankowych takich jak: zgrubienia łącznotkankowe, tkliwość bólowa, przeczulica i zmiany napięcia mięśniowego. Ręce terapeuty są również niezastąpionym narzędziem służącym do dawkowania odpowiednich technik masażu leczniczego – stosują one siłę nacisku i rodzaj techniki w zależności od masowanej okolicy i wrażliwości pacjenta.
Prawidłowy masaż leczniczy wykonuje się seriami (podstawową serią jest 10 zabiegów) i tylko wtedy możemy oczekiwać jego leczniczego działania. W innym wypadku, gdy zabieg taki wykonany będzie na przykład tylko jeden raz będzie on miał działanie jedynie profilaktyczne.
- przy zmęczeniu i napiętych mięśniach
- przy chorobach reumatycznych
- w przypadku przewlekłego zapalenia stawów
- po urazach narządów ruchu
- przy bólach i przeciążeniach kręgosłupa
- gdy masz zbyt mało ruchu - prowadzisz siedzący tryb życia
- gdy masz kłopoty ze snem
Masaż leczniczy znajduje głównie zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Stosuje się go do złagodzenia sztywności, podwyższonego napięcia i bólu mięśni przy takich dolegliwościach jak napięciowe bóle głowy czy ból lędźwiowo-krzyżowy. Polecany jest szczególnie osobom, które ze względu na rodzaj pracy skarżą się na bóle pleców czy karku. Regularne poddawanie się masażowi leczniczemu stanowi istotny element profilaktyki bólu pleców i stawów.
Masaż leczniczy przynosi wiele pozytywnych skutków leczniczych: obniża napięcie mięśniowe, działając tym samym przeciwbólowo i rozluźniająco, przyspiesza również regenerację mięśni, a także poprawia ich elastyczność. Wpływa również pozytywnie na wygląd skóry, poprawia krążenie, a tym samym przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii i dostarczanie substancji odżywczych do tkanek i narządów. Masaż leczniczy wywiera także działanie na układ nerwowy za pośrednictwem obwodowych włókien czuciowych i w zależności od intensywności stosowanych technik może działać pobudzająco bądź uspokajająco.