Nici liftingujące z haczykami COG oraz Barb 4D to najlepsza alternatywa dla tradycyjnego liftingu chirurgicznego z uwagi na minimalną inwazyjność i brak skutków ubocznych oraz długotrwałe efekty estetyczne. Szeroka gama rozmiarów nici i ich różnorodność, a także wszechstronność zastosowania dają podstawy, by sądzić, iż najbliższe lata będą zdominowane przez zabiegi wykonywane w oparciu o nici liftingujące.
Nici Barb 4D i nici COG to wyjątkowe nici PDO ze specjalnie opracowanym systemem mikroskopijnych haczyków. Do tej pory haczyki były tylko po jednej stronie nici, teraz rozłożone są gęsto dookoła nici w dwóch kierunkach, tzw. czterech wymiarach, stąd nazwa nici. Dodatkowo nić jest dużo grubsza od tradycyjnej nici PDO, co maksymalizuje efekt liftingu. Długości nici są różne i dobierane są do potrzeb danego pacjenta.
Technika zabiegowa jest szybka, bezpieczna i łatwa do wykonania. Nie wymaga nacinania skóry, ponieważ nici są wprowadzane za pomocą cienkiej igło-kaniuli lub kaniuli z trokarem w tkankę podskórną. Przed zabiegiem dana okolica smarowana jest kremem znieczulającym, który całkowicie niweluje ból. Po zaimplantowaniu pod skórę haczyki otwierają się, unosząc opadające tkanki i zapewniając tym samym efekt silnego liftingu. Cały zabieg trwa około godziny, a jedyne ślady, jakie pozostawia zabieg, to możliwe lekkie zasinienia, łatwe do ukrycia pod makijażem. Zabieg można wykonywać w każdej porze roku, również latem, a dla osiągnięcia optymalnych efektów, zaleca się łączenie zabiegów impantacji nici haczykowych z innymi metodami odmładzania (np. Botox, wypełniacze, Radiesse)
Super cienka nić z mikroskopijnymi haczykami umieszczona na ultra cienkiej, sterylnej igle wprowadzana jest podskórnie w określone partie twarzy lub ciała poddawane odmładzaniu. To właśnie owe haczyki umożliwiają osiągnięcie spektakularnego efektu liftingu oraz ujędrnienia skóry. Wprowadzane pod skórę pracują jak mięśnie napinające, podtrzymując tkanki podskórne. Dzięki temu po implantacji zaczynają pełnić funkcję rusztowania dla zwiotczałej skóry, a efekt ujędrnienia skóry jest widoczny zaraz po zabiegu.
W kolejnych etapach wykorzystywane są biomedyczne właściwości polidioksanonu i „mikrozwłóknienia kierunkowe”. Po około 14 dniach od zabiegu, ma miejsce początek procesu neokolagenezy, czyli stymulacji produkcji nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Poza wzmożoną syntezą kolagenu stymulacja i mobilizacja fibroblastów powoduje równoczesne pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. Obecność w tkankach polidioksanonu powoduje również syntezę naturalnego kwasu hialuronowego (potwierdzone w badaniach in vivo).
Dzięki takiej synergii działania uzyskiwane podczas zabiegu efekty estetyczne są spektakularne i długotrwałe. Utrzymują się około 24 miesięcy pomimo tego, iż nici rozpuszczają się w tkankach znacznie wcześniej (do roku). Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny oraz kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu. Technika wprowadzania nici PDO opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, dzięki czemu nie zmienia rysów twarzy, gwarantując tzw. "natural look"
Nici z haczykami polecane są pacjentom po 30 roku życia, zarówno do liftingu twarzy jak i modelowania wybranych partii ciała. Nici COG oraz First Lift Barb 4D stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego liftingu chirurgicznego, ponieważ nie narażają pacjentów na powikłania i skutki uboczne. Wskazanie do zabiegu stanowi utrata jędrności i napięcia skóry oraz zmiana owalu twarzy. Doskonale sprawdzają się do podnoszenia podbródka, brwi, zmiany konturu linii policzków i żuchwy.
Tuż po zabiegu następuje wygładzenie zmarszczek i poprawa konturów twarzy, wynikające z mechanicznego oddziaływania wprowadzonej nici. Nici wprowadzone pod skórę pracują jak mięśnie napinające, podtrzymując tkanki podskórne. W kolejnym etapie wykorzystywane są biomedyczne właściwości polidioksanonu. Po około 14 dniach od zabiegu, ma miejsce proces neokolagenezy, czyli stymulacji produkcji nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry, dzięki czemu skóra zyskuje nowe „rusztowanie”. W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie polidioksanonu powoduje syntezę naturalnego kwasu hialuronowego. Dzięki takiej synergii działania uzyskiwane podczas zabiegu efekty estetyczne są spektakularne i długotrwałe. Utrzymują się średnio około 24 miesięcy – po tym czasie nici rozpuszczają się w tkankach. Dzięki procesom neokolagenezy i pobudzeniu syntezy elastyny i kwasu hialuronowego, skóra poddana zabiegowi po rozpuszczeniu się nici nie opada i nie wraca do poprzedniego stanu. Proces starzenia oczywiście zachodzi nadal, ale w zwolnionym tempie dlatego dla utrzymania pełnego efektu zalecane jest jednak powtarzanie zabiegu co około 2 lata.