Lipoliza iniekcyjna (intralipoterapia) to nieoperacyjna metoda usuwania miejscowych otłuszczeń ciała. Pozwala na usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w miejscach gdzie trudno jest się jej pozbyć za pomocą diety czy aktywności fizycznej i jest propozycją dla pacjentów, którzy chcą modelować swoją sylwetkę. Lipoliza iniekcyjna pozwala na rozpuszczenie błony komórek tłuszczowych, w wyniku czego ulegają one degradacji, a następnie są transportowane do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki.
Lipoliza iniekcyjna jest odpowiednia dla osób chcących zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała. Zabiegi stosuje się w następujących okolicach:
- fałdy tłuszczu na brzuchu,
- podwójny podbródek (modelowanie konturu żuchwy),
- otłuszczony, tzw. byczy kark,
- poduszeczki tłuszczowe w okolicy pach,
- kończyny górne, ramiona w okolicy tricepsu
- fałdy na plecach (tzw. boczki)
- zbyt grube pośladki, uda, kolana,
- za szerokie biodra „love handles”
- biodra, „bryczesy”
- okolica podpośladkowa
- wewnętrzna strona ud
- wewnętrzna strona kolan
- tłuszczaki
Lipoliza iniekcyjna polega na wprowadzeniu za pomocą zastrzyków substancji powodującej likwidację komórek tłuszczowych. Preparat zostaje wstrzyknięty bezpośrednio w okolice z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu, uwolnione tłuszcze są rozkładane w procesie przemiany materii i wydalane z organizmu.
Nie można jednorazowo podawać zbyt dużej ilości preparatu, toteż zabieg należy wykonywać etapami. Ilość preparatu stosowanego w czasie jednego zabiegu jest różna i zależy przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej w okolicy poddawanej kuracji i oczekiwań pacjenta. Konieczną do zabiegu ilość produktu ustala lekarz podczas konsultacji przed zabiegiem.
Przeprowadzenie serii zabiegów lipolizy iniekcyjnej pozwala na utratę nawet 4-5 cm w obwodzie w miejscu, gdzie został wstrzyknięty preparat. Najczęściej konieczne jest wykonanie od 3 do 6 zabiegów w odstępach 3-6 tygodniowych. Jeżeli ilość tkanki tłuszczowej jest niewielka, do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów wystarczą nawet 2. Po 3 tygodniach od każdego zabiegu można zaobserwować znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. Większość pacjentów jest zadowolona z efektów po 2-3 zabiegach.
Przeciwwskazania do wykonania lipolizy to schorzenia wątroby, choroby natury kardiologicznej, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi i choroby skóry. Zabiegu nie wykonuje się kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.