Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, wrażliwa, delikatna i podatna na zmarszczki. Oczy są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia i szybko reagują opuchlizną, zaczerwienieniem oraz wysuszeniem na nagatywne bodźce (zmęcznie, stres), dlatego wymagają specjalnej uwagi.
Nasz wygląd i szybkość postępowania procesu starzenia zależy od wielu czynników: predyspozycji genetycznych, mimiki, stylu życia, ekspozycji na słońce, długotrwałego stresu, wahań wagi i palenia papierosów. W odróżnieniu od kobiecej, męska skóra jest grubsza i posiada inną strukturę tkankową.
Cerze naczyniowej towarzyszą rozszerzone i popękane naczynka krwionośne, tzw. pajączki oraz długotrwały rumień. Pod wpływem czynników miejscowych oraz ogólnych pojawia się uczucie pieczenia, swędzenia i rozgrzania, a niekiedy nawet obrzęk.
Na wygląd cery mają wpływ czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Androgeny-męskie hormony płciowe zwiększają aktywność gruczołów łojowych, które produkują znaczne ilości wydzieliny łojowej-sebum.
Ciemne plamy, piegi i znamiona barwnikowe to defekt kosmetyczny powstały najczęściej w wyniku długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Komórki barwnikowe skóry, melanocyty, zaczynają produkować za dużo ciemnego barwnika, który rozkłada się nierównomiernie tworząc plamy pigmentacyjne.
Skóra normalna jest jednolita, delikatna, gładka i dobrze unaczyniona, nie przesusza się i nie przetłuszcza. Jednak codzienne narażanie jej na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz zaniedbanie regularnej pielęgnacji może znacznie przyspieszyć proces jej starzenia.
Cera sucha jest szorstka i napięta, ma skłonność do podrażnień. Nie wytwarza odpowiedniej ilości łoju, co powoduje nadmierną utratę wilgotności i zwiększa podatność na wszelkiego rodzaju urazy. Szybko i wyraźnie się starzeje tracąc elastyczność i jędrność oraz pokrywając się zmarszczkami, dlatego wymaga starannej pielęgnacji.
Duży wpływ na wygląd męskiej cery maja hormony płciowe-androgeny. W wyniku ich działania dochodzi do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, które produkują znaczne ilości sebum. Wydzielina ta pojędrnia skórę ale jednocześnie przyczynia się do tego, że panowie w większości mają cerę mieszaną z przewagą partii tłustych.
Cera wrażliwa jest pojęciem ogólnym, określającym zmiany będące sumą działania wielu czynników subiektywnych i obiektywnych. Spotyka się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Ponieważ większość mężczyzn się goli, cierpi na dolegliwości wywołane podrażnieniem.
Zmęczona, zaniedbana cera z zakłóconym procesem oddychania komórkowego jest szara, pozbawiona blasku oraz energii życiowej. Charakterystyczna jest dla osób palących, pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, prowadzących intensywny tryb życia, zestresowanych i nadmiernie opalających się.
Trądzik różowaty różowaty najczęściej rozwija się u osób w wieku od 25 do 55 lat. Choroba zaczyna się od pękania naczynek. Z czasem skóra staje się sucha, piekąca i coraz mocniej się czerwieni, pojawiają się grudki i krostki.
Po przebytym wypadku, oparzeniu, poparzeniu słonecznym, zabiegu chirurgicznym czy stanie zapalnym skóry, np. trądziku czy ospie, na skórze mogą pozostać trwałe ślady: wgłębienia, blizny, blizny potrądzikowe.