Naczyniaki, mimo że najczęściej nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą być nieestetyczne, zwłaszcza jeśli znajdują się w widocznych miejscach na ciele, takich jak twarz czy ręce. W takich przypadkach, ze względu na ich wpływ na wygląd, wiele osób decyduje się na ich usunięcie, aby poprawić komfort psychiczny i estetyczny. Usuwanie zmian laserem jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ działa precyzyjnie, usuwając zmianę bez uszkodzenia otaczających tkanek, co gwarantuje szybki powrót do normalnego wyglądu skóry bez konieczności stosowania tradycyjnych metod chirurgicznych. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a co najważniejsze nie pozostają po nim blizny.
CO TO SĄ NACZYNIAKI?
Naczyniaki to guzki łagodne, które powstają w wyniku nadmiernego rozwoju drobnych naczynek krwionośnych. Są zmianami nowotworowymi, ale ze względu na niezłośliwy charakter nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Występowanie naczyniaków na skórze zależy od rodzaju naczyniaka. Najczęściej występują na górnej połowie ciała, tam gdzie skóra jest cienka i delikatna. np. na twarzy i szyi, a także dekolcie, ramionach, owłosionej skórze głowy, rękach, palcach, tułowiu oraz rzadziej na innych częściach ciała.
Naczyniaki nie są duże i zwykle mają wielkość główki od szpilki. Najczęściej mają kolor intensywnie różowy bądź rubinowy, jednak czasem mogą być nieco bardziej sine bądź brązowe, szczególnie jeśli dłużej utrzymują się na skórze. Zaobserwować można wyraźną granicę pomiędzy naczyniakiem, a zdrową skórą, jednak nie musi występować gładka krawędź.
JAKIE SĄ RODZAJE NACZYNIAKÓW?
- Naczyniaki gwiaździste mają postać licznych drobnych czerwonych guzków i wyglądem przypominają rozgałęzione „pajączki”, które rozchodzą się od punktu centralnego. Bledną pod wpływem ucisku. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, górnej części klatki piersiowej, plecach i ramionach. Zwykle dotykają kobiety i dzieci, bardzo rzadko mężczyzn. Mogą występować pojedynczo w obrębie skóry, częściej jednak spotyka się mnogie zmiany. Nie powodują dolegliwości bólowych i nie są groźne dla zdrowia, ale mogą stanowić duży problem estetyczny.
- Naczyniaki rubinowe (naczyniaki starcze) mają mocno czerwony kolor i najczęściej przyjmują one okrągły, wypukły kształt. Ich średnica wynosi od jednego do kilku milimetrów. Wyglądają trochę jakby do skóry przykleiła się czerwona, miękka kulka plasteliny. Mogą być zlokalizowane na całym ciele. Są zmianami łagodnymi. Zwykle pojawiają się u dorosłych po trzydziestym roku życia, a ich ilość wzrasta z wiekiem. Nie powodują żadnego zagrożenia dla zdrowia, jednak nie mają tendencji do samoistnego zanikania.
- Naczyniaki płaskie niewypukłe i przyjmują wygląd czerwonej plamy. Występują przede wszystkim u dzieci. Najczęściej pojawiają się już w wieku niemowlęcym i mają tendencję do zanikania. Dopiero gdy dziecko ma około 12 lat i naczyniak wciąż utrzymuje się na skórze, możemy zakładać że jest to zmiana trwała.