Nazwa peeling pochodzi od angielskiego słowa peel (złuszczać) i polega na kontrolowanym usuwaniu zmian kosmetycznych oraz chorobowych w obrębie naskórka lub jednocześnie w naskórku i skórze właściwej. Na skórę nakłada się odpowiednią mieszaninę związków chemicznych w określonym stężeniu, które przenikają w głąb skóry korzystnie wpływając na jej funkcjonowanie.
Średniogłębokie oraz głębokie peelingi lekarskie są zabiegami bardziej obciążającym pacjenta niż peelingi powierzchowne i mogą być wykonywane jedynie przez wyszkolonego lekarza. W tej metodzie obserwuje się bardzo intensywne złuszczenie warstw naskórka.
Peelingi medyczne są dziś uznawane za dobrą, mało inwazyjną alternatywę pozwalającą zachować zdrową, estetycznie piękną, bardziej odporną na oznaki starzenia skórę.
Peelingi medyczne wskazane są w przypadku różnych problemów skórnych. Stosowane są w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej, ze zmianami potrądzikowymi jak blizny i przebarwienia po stanach zapalnych. Skutecznie niwelują drobne zmarszczki mimiczne i po słoneczne oraz nierówności skóry, a także przebarwienia po słoneczne i hormonalne, czy zaburzenia rogowacenia.
Peelingom medycznym warto poddawać się nie tylko w przypadku problemów ze skórą, ale również profilaktycznie, aby opóźnić procesy starzenia i zapobiec przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.
W pierwszym dniu po zabiegu obserwuje się rumień stopniowo zmieniający barwę na brązową. Obrzęk utrzymuje się nawet 48 godzin po zabiegu. Zarówno rumień jak i obrzęk stopniowo ustępują, a powierzchnia skóry poddana złuszczaniu pokrywa się strupem. W niektórych przypadkach mogą powstawać pęcherze, które w ciągu tygodnia pękają i pokrywają się strupem. Oddzielanie strupa rozpoczyna się między 4 a 8 dniem po zabiegu, a kończy się pomiędzy 7 a 12 dniem po zabiegu. W okresie gojenia skóra może zmieniać barwę od intensywnie czerwonej poprzez różne odcienie brązu do ciemnobrązowej. Prawidłowa barwa skóry wraca dopiero po całkowitym złuszczeniu się naskórka. Sporadycznie okres występowania obrzęku i rumienia wydłuża się nawet do 30-60 dni. Ze względu na duże możliwości podrażnienia i zakażenia, do momentu całkowitego wygojenia się skóry pacjenci powinni stosować bardzo delikatne środki myjące i unikać podrażnień mechanicznych. W celu uniknięcia powstania przebarwień obowiązuje całkowita ochrona przed promieniowaniem słonecznym przez przynajmniej 30 dni. Twarz może być pokryta makijażem.
Efektem peelingów lekarskich jest odświeżenie, wygładzenie i regeneracja cery, zmniejszenie zmarszczek, plam i przebarwień, blizn po trądzikowych, łojotoku, rozszerzonych porów, odmłodzenie, pobudzenie i rewitalizacja skóry.