Nazwa peeling pochodzi od angielskiego słowa peel (złuszczać) i polega na kontrolowanym usuwaniu zmian kosmetycznych oraz chorobowych w obrębie naskórka lub jednocześnie w naskórku i skórze właściwej. Na skórę nakłada się odpowiednią mieszaninę związków chemicznych w określonym stężeniu, które przenikają w głąb skóry wpływając na jej funkcjonowanie.
Powierzchowne peelingi kwasami nazywane są zabiegami odświeżającymi bądź lekkimi. Są skuteczną, naturalną metodą cofania wskazówek zegara biologicznego skóry. Mają bardzo korzystne działanie na skórę właściwą prowadząc do zwiększenia jej grubości bez wywoływania stanu zapalnego. Przy regularnym stosowaniu peelingów dochodzi do poprawy sprężystości i elastyczności skóry. Równolegle obserwuje się zwiększoną produkcję włókien kolagenu i mukopolisacharydów, co prowadzi do zatrzymania wody w głębi skóry, spłycenia zmarszczek, a także długofalowej poprawy biologicznych i estetycznych właściwości skóry.
Peelingom kwasami mogą być poddane wszystkie części ciała. W zależności od problemu, wieku i typu skóry dobieramy odpowiednie preparaty oraz optymalny program peelingów. Częstość wykonywania zabiegów jest dowolna, a odstępy między nimi mogą wahać się od jednego do kilku tygodni lub miesięcy. Zabiegi mogą być wykonywane kilkakrotnie w ciągu roku, aż do momentu uzyskania oczekiwanych efektów.
Powierzchniowe peelingi kwasami są doskonałe dla osób w każdym wieku. Regulują skórę i ściągają pory nastolatkom, pomagają zachować gładką i promienną cerę dwudziestolatkom, po trzydziestce poprawiają odcień i ujednolicają kolor skóry oraz pozwalają na ekspresową odnowę skóry dojrzałej. Szczególnie polecane są wówczas, gdy skóra jest bardzo zaniedbana i wymaga natychmiastowej rewitalizacji. Peelingi kwasami można także stosować profilaktycznie aby stymulować odnowę komórek.
Zobacz również: peelingi medyczne