Starzenie się skóry wynika m.in. z uszkodzenia włókien kolagenowych i elastycznych oraz zaniku kwasu hialuronowego w tkankach. W wyniku niszczenia rusztowania stworzonego przez kolagen i elastynę skóra twarzy wiotczeje i osuwa się w dół. Twarz przybiera smutny i ponury wygląd, a policzki i kąciki ust opadają. Pogłębiają się zmarszczki wokół ust i nosa, marszczy się też skóra szyi i dekoltu.
Aby zapobiec tym zmianom możemy wykonać zabieg zwany pierwszym liftingiem z ang. First Lift. Najbezpieczniejszym produktem przeznaczonym do wykonywania tego typu zabiegów są nici liftingujące PDO. System nici PDO nie posiada stożków ani haczyków unoszących tkanki, a efekt liftingu uzyskiwany jest dzięki właściwościom pobudzania syntezy kolagenu i elastyny oraz specjalnemu splotowi nici, jakie wykazuje polidioksanon – substancja, z której wykonane są nici liftingujące.
PDO (polidioksanon) jest materiałem znanym i stosowanym w medycynie od wielu lat w szwach skórnych i podskórnych w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce. Gdy zauważono, że obecność nici PDO w tkance wzmacnia mięśnie i ścięgna organizmu, metoda została zastosowana także w medycynie estetycznej. Obecnie metoda PDO wykorzystywana jest m. in. w Japonii, USA, Brazylii, Rosji i w krajach Europy Zachodniej. Produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa CE i może być stosowany na ternie całej Unii Europejskiej.
Nici ftingujące PDO są umieszczone na sterylnej, bardzo cienkiej igle, przy pomocy której wprowadzamy ją w określone okolice skóry twarzy, szyi, dekoltu i ciała. Wprowadzając nić PDO w skórę wpływamy wzmacniająco na obwisłe tkanki uzyskując natychmiastową poprawę jej wyglądu. Technika wprowadzania nici PDO opiera się na wykorzystaniu naturalnych linii napięcia skóry, co dodatkowo powoduje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego.
Na podstawie obserwacji klinicznych stwierdzono, że nici liftingujące PDO pobudzają w tkankach proces neokolagenezy - produkcji nowego kolagenu odpowiedzialnego za napięcie i jędrność skóry. Ponadto stymulacja fibroblastów powoduje pobudzenie syntezy elastyny odpowiedzialnej za sprężystość i elastyczność skóry. Procesy te rozpoczynają się po około 10-14 dniach od zabiegu i trawają przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (do 7-8 miesięcy).
W badaniach in vivo stwierdzono również, że działanie PDO powoduje syntezę naturalnego (endogennego) kwasu hialuronowego. Dzięki takiemu mechanizmowi działania skóra, w którą wprowadzimy nici PDO staje się jędrniejsza, elastyczna i lepiej nawilżona.
Dzięki niciom PDO możemy również ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy i uzyskać efekty estetyczne zbliżone do podania toksyny botulinowej – relaksacja mięśni i wygładzenie rysów twarzy. Efekt estetyczny jest bardziej naturalny, niż po podaniu toksyny botulinowej, ponieważ nie unieruchamiamy mięśni mimicznych, a wpływamy jedynie na osłabienie ich działania.
First Lift PDO to zabieg dedykowany dla pacjentów w wieku 30-55 lat. Efekty zabiegu to przede wszystkim odmłodzenie skóry, wygładzenie i rozjaśnienie, zmarszczek, zwężenie porów, wzrost lub zmniejszenie objętości i lifting skóry.
Jedną z najważniejszych zalet nici liftingujących PDO jest możliwość ich stosowania nie tylko na twarzy ale praktycznie na całym ciele, choćby do poprawy struktury skóry łokci, kolan, brzucha, pośladów, dekoltu czy piersi.
Zabieg First Lift pozwala osiągnąć doskonałe, naturalne rezultaty odmłodzenia wyglądu bez stosowania tradycyjnych operacji chirurgicznych. Poprawa jest widoczna bezpośrednio po zabiegu, a optymalny efekt jest w pełni widoczny po 2-3 tygodniach. Rezultat utrzymuje się około 2 lat, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Okres gojenia trwa 1-2 tygodnie, ale już po kilku dniach można wrócić do codziennego życia. Ze względu na szybkie tempo wchłaniania nici, nie ma ryzyka zagęszczenia i bliznowacenia.