Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe powstające na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernemu rozłożeniu melaniny w skórze. Mogą być wrodzone lub spowodowane fizycznymi uszkodzeniami, takimi jak poparzenia słoneczne, urazy, podrażnienia, czy światłoterapia oraz naturalnym procesem starzenia. Objawiają się w postaci mniejszych bądź bardziej rozległych brązowych plam na twarzy, szyi, dekolcie, rękach oraz plecach i ulegają nasileniu pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Ponieważ pojawiają się najczęściej na odkrytych częściach ciała stanowią duży problem zarówno kosmetyczny jak i psychologiczny.
Ciemne plamy, piegi i znamiona barwnikowe to defekt kosmetyczny powstały najczęściej w wyniku długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Komórki barwnikowe skóry, melanocyty, zaczynają produkować za dużo ciemnego barwnika, który rozkłada się nierównomiernie tworząc plamy pigmentacyjne. Powstają one głównie w miejscach poparzeń słonecznych, stanów zapalnych na skórze, szczególnie przy cerze trądzikowej albo w efekcie stosowania światłouczulających leków, ziół i kosmetyków.
Nadmierna pigmentacja i zakłócenia procesu melanogenezy i występują też na skutek zaburzeń hormonalnych (ciąża) , zapalenia przydatków, nadczynności tarczycy, a także z powodu schorzeń wątroby i niewydolności nadnerczy. Nieefektowne zmiany skórne mogą powstać w wyniku stosowania pigułek antykoncepcyjnych.
W przypadku skóry o nadmiernej lub nierównomiernej pigmentacji, gdy charakterystyczne są miejsca o ciemniejszym zabarwieniu – plamy barwnikowe, najczęściej w kolorze brązu, które bardzo łatwo ciemnieją pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Najczęściej pojawiają się na policzkach, czole i nosie, a także na dekolcie, dłoniach i ramionach.
- rozjaśnienie i odświeżenie cery
- wyrównanie pigmentacji i kolorytu skóry
- redukcję plam i przebarwień posłonecznych
- zahamowanie syntezy melaniny i powstawania przebarwień
- stymulację odnowy komórkowej