Kolagen na rozstępy to coraz częściej stosowane rozwiązanie w medycynie estetycznej, ze względu na wyjątkowe właściwości tego naturalnego budulca skóry. Jego wprowadzenie poprzez iniekcję sprzyja redukcji różnych niedoskonałości, włącznie z charakterystycznymi pręgami, smugami i liniami. Problemy te mogą występować na wielu obszarach ciała, jednak zwykle pojawiają się na udach, ramionach, brzuchu, biodrach czy pośladkach.
Kolagen na rozstępy jest szczególnie zalecany wówczas, gdy tego rodzaju zmiany pojawią się na skórze, gdy jest ona poddana intensywnemu rozciąganiu w krótkim czasie. Dotyczy to zarówno pacjentów po nagłej utracie masy ciała, ćwiczących kulturystykę oraz przyjmujących doustne sterydy, jak i kobiet w ciąży. Sam kolagen jest naturalnie produkowany w organizmie przez fibroblasty, a jego dojrzałe włókna tworzą układ przestrzennej siatki w macierzy zewnątrzkomórkowej. Pozwalają one na utrzymanie integralności tkanek, ale ich nadmierne rozciąganie może powodować pękanie, co prowadzi do uszkodzenia skóry i pojawienia się na niej blizn, czyli rozstępów. Początkowo przybierają one czerwone lub fioletowe zabarwienie, które z czasem blaknie i stają się srebrzysto-beżowe, pozostając odporne na opalanie.
Mezoterapia kolagenowa polega na punktowym iniekcyjnym dostarczaniu do wybranych miejsc na skórze preparatu, który jest wstrzykiwany bezpośrednio do tkanek o określonych potrzebach. Terapia z użyciem tropokolagenu typu I pozwala na dostarczenie skórze substancji, którego strukturalna budowa jest niemal identyczna z kolagenem produkowanym przez ludzki organizm. To z kolei przekłada się na wyeliminowanie ryzyka ewentualnych powikłań. Zabiegi tropokolagenem typu I powinny być wykonywane w indywidualnie dobranych odstępach czasowych, co umożliwi bardziej optymalną stymulację tkanek oraz prawidłową odbudowę skóry pokrytej rozstępami. Oprócz samego tropokolagenu typu I, preparat iniekcyjny zawiera wiele innych substancji czynnych o pożądanych właściwościach. W przypadku rozstępów, do szczególnie cenionych składników należą przeciwutleniacze, witaminy czy związki mineralne.