PODOLOGIA
SPECJALISTYCZNA PIELEGNACJA STÓP
Podolog zajmuje się on specjalistyczną pielęgnacją stóp, ocenia stan skóry stóp i paznokci, fachowo udziela pomocy i uczy jak dbać o stopy oraz jakich używać kosmetyków do pielęgnacji stóp.
Podolog samodzielnie rozpoznaje zmiany patologiczne na stopach i przeprowadza odpowiednie zabiegi, m.in. klamry na wrastające paznokcie, oczyszczanie zmienionych chorobowo paznokci oraz ich rekonstrukcja, usuwanie modzeli, odcisków i brodawek wirusowych na stopach. Posiada wiedzę w zakresie stosowania podstawowych środków farmaceutycznych, protetycznego odciążania szczególnie zagrożonych stóp za pomocą specjalistycznych opatrunków i ortez.
Podolog przygotowany jest do fachowej obsługi pacjentów z grup ryzyka, takich jak: cukrzycy, chorzy na hemofilię czy reumatycy.
Dowiedz się więcej: Podolog
Pedicure leczniczy dedykowany jest osobom, które zauważyły, że na stopach pojawiają się niepokojące zmiany w obrębie skóry lub paznokci. W trakcie pedicure leczniczego po przeprowadzonej przez specjalistę analizie występującego problemu następują czynności pedicure klasycznego ze szczególnym uwzględnieniem zmian chorobowych.
Zabieg obejmuje odpowiednie skrócenie i opracowanie płytek paznokciowych przy pomocy frezarki, zrogowaceń z wału paznokciowego, wygładzenie naskórka na całej powierzchni skóry stóp oraz usunięcie fizjologicznych zrogowaceń z dodatkowym opracowaniem hiperkeratoz (modzeli). Pedicure leczniczy zakończony jest odświeżającym peelingiem stóp oraz aplikacją odpowiednich środków antyseptycznych, przeciwgrzybiczych, pielęgnacyjnych oraz wskazaniem prawidłowych działań w domu.
Pedicure leczniczy może zostać rozszerzony o usunięcie odcisków, brodawek, leczenie pękających pięt, podcięcie wrastającego paznokcia, wykonania rekonstrukcji paznokcia, założenie klamry na wrastający paznokieć, masaż. Są one dodatkowo płatne i wymagają dodatkowej rezerwacji czasu.
Spękane pięty to przypadłość, która oprócz aspektów estetycznych może powodować ból i dyskomfort uniemożliwiający normlane funkcjonowanie, a nieleczone i zaniedbane mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych oraz zakażeń. Jeśli zabiegi, które możesz wykonywać samodzielnie w domu takie jak: ścieranie naskórka, peeling, nawilżanie skóry nie pomagają, dobrze skonsultować się z podologiem, który oceni równowagę hydro-lipidową naszej skóry, zdefiniuje powód choroby i zaleci odpowiednią terapię. Podczas zabiegu zrogowaciały naskórek zostanie bezboleśnie usunięty, co złagodzi napięcia skóry prowadzące do powstawania rozpadlin. Pięty zostaną wygładzone i, jeśli to konieczne, zaopatrzone w opatrunki ściągające brzegi głębokich pęknięć. Podolog zaleci specjalistyczne preparaty do właściwej pielęgnacji stóp, podpowie jaki typ obuwia powinniśmy nosić, nauczy jak prostymi metodami przyspieszać regenerację naskórka.
Odciski powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w odpowiedzi na ucisk. Tworzą się zwykle na palcach stóp, gdzie kości są bardziej wydatne i powodują ocieranie się skóry o but, ziemię czy inne kości. Grubiejący nagniotek zwiększa ucisk na wewnętrzne warstwy skóry. Zdarza się, że warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie rdzenia wnikającego w skórę, zwiększając ból. Jeżeli odcisk ulegnie zapaleniu pojawia się ból, swędzenie i zaczerwienienie.
Odciski należy usunąć, ponieważ nieusuwane są wdeptywane/wpychane coraz głębiej, co powoduje coraz większe dolegliwości bólowe. Mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych.
Zabieg obejmuje rozpoznanie zmiany, dobór najlepszej metody, przedstawienie szczegółowego planu terapii, przeprowadzenie zabiegu, aplikacja odpowiednich preparatów oraz zalecenia pozabiegowe. Cena 100 pln za pierwszą zmianę i 30 pln za każdą kolejną zmianę.
Modzel to ognisko hiperkeratozy skóry, czyli nadmiernego rogowacenie naskórka, które zazwyczaj powstaje na podeszwie stopy pod jedną z główek kości śródstopia. Modzele tworzą się zwykle na wyniosłościach kostnych, głównie na podeszwie stopy (na głowach kości śródstopia) i na pięcie.
Modzele należy usunąć, poniewaz oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać dolegliwości bólowe, a także z powodu utraty elastyczności naskórka i powstałych pęknięć mogą być przyczyną zakażeń grzybiczych, wirusowych, czy bakteryjnych.
Zabieg obejmuje rozpoznanie zmiany, dobór najlepszej metody, przedstawienie szczegółowego planu terapii, przeprowadzenie zabiegu, aplikacja odpowiednich preparatów oraz zalecenia pozabiegowe.
Brodawki stóp wywołane są zakażeniem wirusowym i rozwijają się na podeszwowej powierzchni stóp, mają szorstką powierzchnię oraz kolor skóry. Brodawki mogą być małymi, okrągłymi zmianami, ale mogą też zajmować znaczną powierzchnię skóry zlewając się w skupiska tworzące tzw. brodawki mozaikowe.
Brodawki bezwzględnie należy usuwać ponieważ zwykle rozprzestrzeniają się, mogą utrudniać chodzenie, ulegać stanom zapalnym i są silnie zakaźne. Jest wiele metod terapii. W gabinetach podologicznych kurzajki usuwa się metodą elektrokoagulacji . Komórki zaatakowane wirusem są niszczone i usuwane poprzez ultrakrótkie impulsy elektryczne. Zabieg jest niemal bezbolesny. Zwykle wystarczy usunięcie jednej lub dwóch – po zabiegu pozostałe brodawki znikają samoistnie.
Zabieg obejmuje rozpoznanie zmiany, dobór najlepszej metody, przedstawienie szczegółowego planu terapii, przeprowadzenie zabiegu, aplikacja odpowiednich preparatów oraz zalecenia pozabiegowe. Cena 200 pln za pierwszą zmianę i 50 pln za każdą kolejną zmianę.
Współczesna technologia i wiedza podologiczna pozwala na rekonstrukcję płytki paznokciowej lub skuteczne ukrycie jej mankamentów. Rekonstruować paznokieć możemy w wielu przypadkach: po doznanym urazie mechanicznym lub chorobie, kiedy chcemy zabezpieczyć odsłonięte łożysko paznokcia (tkankę, do której przyrasta paznokieć) lub podczas prowadzenia terapii wrastających paznokci.
Do odbudowy zniszczonych płytek paznokciowych stosujemy specjalną masę lub światłoutwardzalny żel. Oba preparaty zawierają clotrimazol, czyli substancję o działaniu przeciwgrzybiczym. Dlatego nadają się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez przebieg grzybicy. Pielęgnacja zajętych grzybicą paznokci polega na odpowiednim usuwaniu chorych części paznokcia i chronieniu noworosnącej, zdrowej płytki paznokciowej. Za pomocą odpowiednich frezów diamentowych zeszlifowujemy płytkę paznokcia zniszczoną przez grzybicę. Na ubytek nakładamy odpowiednią ilość żelu lub masy do rekonstrukcji paznokcia. Kiedy na paznokciu mamy protezę odpowiedniej grubości, kształtujemy wygląd paznokcia za pomocą odpowiednich frezów ceramicznych.
Jest bardzo wiele chorób prowadzących do zmian w obrębie paznokci, najczęstszą jest grzybica i zakażenia bakteryjne. W tym przypadku podolog usuwa zmienione fragmenty płytki paznokciowej.
Miejsce pozabiegowe należy odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić je przed zakażeniem. Szczególnie pacjenci z tzw. stopą cukrzycową, u których można spotkać się z trudno gojącymi się ranami, muszą mieć zapewnioną bezwzględną czystość i bezpieczeństwo. Dlatego w gabinecie podologicznym stosuje się najwyższej jakości i najefektywniejsze opatrunki, m.in. opatrunki jałowe, sterylne, gazy, bandaże, plastry z opatrunkiem lub bez opatrunku, odciążenia, gąbki i pianki.
Klamry VHO-Osthold Perfect to trzyczęściowe klamry wykonana ze stali chirurgicznej - materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych. Są to najbardziej zaawansowane i najskuteczniejsze klamry w ciężkich przypadkach (paznokcie rurkowate, po ingerencjach chirurgicznych). Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.
Klamrę VHO Osthold mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Siłę unoszącą na bocznych krawędziach paznokcia można łatwo regulować, dzięki czemu następuje natychmiastowe odciążenie obrąbka naskórkowego, a co za tym idzie, natychmiastowa ulga. Zakładanie takich klamer wymaga bardzo wysokich kwalifikacji i wielogodzinnych szkoleń.
Klamra utrzymywana jest na paznokciu aż do całkowitego jego odrośnięcia nowym torem. Nie przeszkadzają podczas chodzenia i nie ograniczają sprawności ruchowej. Zanim pójdziesz do domu, podolog wytłumaczy ci, jak samemu w domu zakładać tampony nasączone środkiem przeciwzapalnym.
Dla schorownych i zdeformowanych stóp polecamy miękkie, silikonowe ortezy, które pozwalą poczuć komfort podczas chodzenia. Korygują deformacje w obrębie palców stopy oraz zabezpieczają bolesne miejsca przed tarciem i uciskiem wywołanym przez obuwie.
Ortezy z żelu polimerowego są delikatne i przyjazne dla skóry. Nie powodują reakcji alergicznych, nie podrażniają. Zapewniają skuteczną ochronę, nie przemieszczają się w bucie, są wytrzymałę na delikatne rozciąganie.
Polecamy poduszki przeciwuciskowe na halluksy i na palce młotkowate oraz na przedstopia, obrączki ochronne do palców, nastawiacze do palców i inne.
Wskazania do stosowania ortez:
- usunięcie odcisku lub kurzajki – zabezpieczenie miejsca podrażnionego wskutek zabiegu,
- ochrona miejsc w stanie zapalnym, w szczególności wałów paznokciowych,
- odciążenie pękających pięt pokrytych rozpadlinam
Warto użyć odciążeń w przypadku:
- odcisków międzypalcowych spowodowanych zbyt ciasnym ułożeniem palców,
- dolegliwości na czubkach palców mlotkowatych,
- powiększonej lub będącej w stanie zapalnym kaletki palucha – częste przy halux valgus,
- dolegliwości bólowych w różnych partiach stopy (często kości śródstopia i pięt).
Ortezy są to środki pomocnicze, wykonane z różnych materiałów na indywidualne potrzeby pacjenta. Służą one odciążeniu zmienionych chorobowo i bolesnych miejsc lub terapii oraz profilaktyce deformacji palców stopy.
Ortezy stosujemy w celu:
- korekcji nieprawidłowego ustawienia palców stóp,
- regulacji napięcia mięśni,
- zapobiegania progresji deformacji,
- poprawienia wysklepienia łuków stopy oraz
- poprawienia stabilizacji stopy w obuwiu.