Jak powstają blizny? Czy można im przeciwdziałać?

Blizny mają wiele przyczyn. Jak powstają i jak przeciwdziałać temu procesowi? Przeczytaj i dowiedz się, jak zadbać o swoją skórę, aby uniknąć tego mankamentu.

Przyczyn powstawania blizn jest wiele. Przykładowo są to operacje, wypadki, oparzenia, a także schorzenia typu trądzik czy ospa. Zawsze jednak przyczyną jest przerwanie ciągłości skóry. Warto jest jednak zaznaczyć, iż powstawanie blizny jest prawidłową częścią procesu gojenia. Jest to moment, kiedy w miejscu rany powstaje nowa tkanka. Jest na dobrze unaczyniona i posiada liczne włókna kolagenowe. Jeżeli tkanka narośnie nieprawidłowo, to pojawia się widoczna blizna.

Sam proces powstawania blizny jest, jak już wspomnieliśmy wyżej, ściśle związany z gojeniem rany i dzieli się na etapy. Jeżeli mamy do czynienia z raną (powypadkową lub pooperacyjną), to etapy te przebiegają następująco:

1. Faza zapalna

Faza ta trwa przez pierwsze 2-3 doby od powstania rany. Wtedy właśnie powstaje strup, który jest naturalnym opatrunkiem rany. Wokół rany zbierają się płytki krwi, które zawierają czynniki wzrostu, pobudzające tworzenie nowej tkanki. Aby uniknąć blizny, bardzo ważne jest nawilżenie tkanek oraz nieodrywane strupa zbyt wcześnie. Jeżeli go oderwiemy, to może dojść do ponownego uszkodzenia jeszcze niewygojonej skóry, co utrudni jej prawidłowy wzrost.

2. Faza proliferacyjna

Ten etap trwa nawet dwa tygodnie. W tym czasie powstają nowe komórki skóry i włókna kolagenowe stanowiące rusztowanie dla nowej tkanki. Niezwykle ważne jest w trakcie tego etapu odpowiednie nawilżenie i odżywienie komórek.

Dobrą terapią wspomagającą proces gojenia ran jest mezoterapia igłowa. W Ambasadzie Urody w Warszawie jest szeroki wybór preparatów do mezoterapii igłowej nawilżających skórę. Warto jest tutaj skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ doświadczeni lekarze medycyny estetycznej pomogą dobrać najskuteczniejszy z nich do danego przypadku.

3. Faza dojrzewania blizny

Jeżeli jednak powstaje trwała blizna, to proces jej dojrzewania może trwać nawet do dwóch lat. W tym czasie zabiegi na blizny będą najskuteczniejsze.

Już w trakcie tych etapów możemy wspomagać zapobieganie powstawania blizny. Jednakże istnieją jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na prawidłowe gojenie. Są to na przykład nierówna lub duża powierzchnia rany czy też oparzenia. Im większy obszar jest zmuszony do gojenia się jednocześnie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia blizny.

 

Gdy już blizna powstanie, to nie jest to sytuacja bez wyjścia. W zależności od tego, jaka i o jakiej przyczynie jest to blizna, lepsze będą inne zabiegi. Aby dowiedzieć się, jak najskuteczniej usunąć już powstałą bliznę, przeczytaj artykuł.