Czym się różni kwas hialuronowy usieciowany od nieusieciowanego?

Różnice pomiędzy kwasem usieciowanym a nieusieciowanym to częste pytanie, jakie pacjenci zadają lekarzom medycyny estetycznej. Czym one się różnią i do czego są wykorzystywane? Rozwiewamy wątpliwości.
Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, który jest wytwarzany przez ssaki oraz bakterie. U człowieka występuje w wielu miejscach w ciele, lecz najczęściej mówi się o nim w kontekście skóry i stawów. Jest głównym składnikiem mazi stawowej i to sprawia, że zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są tak powszechne w ortopedii.

Co zaś się tyczy skóry, to jest on składnikiem międzykomórkowej macierzy skóry właściwej. Ze względu na ogromne właściwości wiązania wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody!), jest on odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie i (razem z włóknami kolagenowymi i elastynowymi) utrzymanie jędrności skóry.

W jakich zabiegach stosuje się kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?

Kwas hialuronowy jest najbardziej rozpowszechnioną i wręcz wszechobecną substancją w zabiegach medycyny estetycznej. Wypełnia się nim usta, robi zabiegi mezoterapii, wolumetrii i wypełnia nim zmarszczki. Jest także używany w zabiegach anty-aging oraz jako składnik specjalistycznych kosmetyków.

Czym różni się kwas hialuronowy usieciowany od nieusieciowanego?

Nieusieciowany kwas hialuronowy to cząsteczka o dość krótkich łańcuchach i szybkim okresie rozpadu. Jego okres półtrwania w skórze wynosi około 1-2 dni i szybko jest w wątrobie metabolizowany do wody i dwutlenku węgla. Ma działanie odmładzające i rewitalizujące, co jest pożądane np. przy odmładzającej mezoterapii.

Kwas ten podczas mezoterapii jest wstrzykiwany dość płytko pod skórę i ma działanie nawilżające, odmładzające i przeciwstarzeniowe. Dobrze zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia i pojawieniem się zmarszczek.

Usieciowany kwas hialuronowy różni się tym, iż w tym przypadku łańcuchy hialuronianu są ze sobą krzyżowo połączone. Dzięki temu zabiegowi, HA metabolizuje się znacznie dłużej i jest w stanie pozostać w miejscu podania na dłuższy czas. To właśnie ten rodzaj kwasu hialuronowego (lub tez jego mieszankę z kwasem nieusieciowanym) najczęściej stosuje się do wypełniania zmarszczek, wolumetrii, a także mezoterapii głębokiej.

Przy doborze odpowiedniego kwasu do mezoterapii warto jest znać te różnice. Kwas nieusieciowany będzie działać krócej, lecz charakterystyczne „kuleczki” w miejscu jego podania znikają od razu lub w ciągu kilku godzin od zabiegu. W przypadku zaś kwasu hialuronowego czas trwania jego działania jest dłuższy i intensywniejszy, lecz widoczność miejsc podania także jest dłuższa.

Trzeba pamiętać też, że zawsze na efekt i czas zabiegu mają także wpływ inne czynniki takie, jak styl życia i indywidualne cechy metabolizmu pacjenta.

 

Który kwas hialuronowy wybierzesz?