Piękno w czasach zarazy [felieton]
Rok 2020 przyniósł nam wiele niespodzianek, których wolelibyśmy jednak uniknąć. Ogromne pożary w Australii, plaga szarańczy w Afryce oraz rozprzestrzeniająca się na cały świat pandemia nowego wirusa. Naukowcy i socjologowie na całym świecie zastanawiają się, jak to wpłynie na społeczeństwo i nasze życie po pandemii.
To, że obecna sytuacja na nas wpłynie, nie ulega wątpliwościom. W ostatnich latach coraz częściej podróżowaliśmy i można, by rzec, że świat stanął przed nami otworem. Wzrost poziomu życia pozwolił na skupienie się na rozwoju wewnętrznym podczas wielu aktywności m.in. w klubach fitness czy szkołach jogi. Spędzaliśmy także wiele czasu w kawiarniach i restauracjach na spotkaniach z przyjaciółmi czy też na pracy. Teraz to wszystko zostało nam zabrane i wiele osób czuje się jak w potrzasku. Trzeba zmierzyć się z nową, bardzo okrojoną z dotychczasowych przyjemności rzeczywistością.
Psychologowie mówią wprost o wzroście zaburzeń lękowych. Nie ulega wątpliwościom, że wiele się zmieni w najbliższych tygodniach w społeczeństwie. Zastanówmy się jednak nad czymś nowym. Jak jednak pandemia COVID-19 wpłynie na nasze postrzeganie piękna?
Kanony piękna zmieniały się przez wieki i wśród tych wielu, czasem ogromnych zmian, jest jedno główne założenie, które niezmiennie łączy wszystkie wieki: ludzie chcą wyglądać dobrze i… młodo. Od wieków ludzie odmładzali twarz różnymi sposobami. Czy teraz to się zmieni? Czy ludzie zapomną o podkreślaniu swojego piękna?
Dywagując na ten temat, warto jest zauważyć, iż już widać, że ludzie zawsze będą dążyć do piękna. Nawet w tak nowej sytuacji, jak pojawienie się potrzeby noszenia maseczek, ludzie po chwili odnaleźli możliwość odnajdywania piękna wszędzie. Wiele firm bardzo szlachetnie zaczęło pomagać pracownikom medycznym i szyć dla nich maseczki. Można spostrzec, iż maseczki te przestały być typowo medyczne, a pojawiły się kolorowe i wzorzyste na rynku. Dlaczego tak się dzieje? Ktoś mógłby zapytać, po co w tak pragmatycznej rzeczy, jak maseczka medyczna szukać piękna? Otóż piękno wpływa na nasze samopoczucie, a o nie w tak trudnej sytuacji tym bardziej warto zadbać.
Wracając do kanonów piękna i dążenia do młodości... W czasach zarazy tym bardziej kultywowane jest piękno i młodość dlatego, że to kojarzy się ze zdrowiem i poprawia samopoczucie. Ludzie w obliczu śmierci często afirmują życie. A adoracja młodości jest jedną z form takiej afirmacji.
Co zatem można prognozować na najbliższe tygodnie? W społeczeństwie już widać, opisana wyżej tendencję do odnajdowania piękna w każdym przedmiocie. Co się zaś tyczy urody, to brak możliwości korzystania z usług medycyny estetycznej i kosmetologicznych, spowoduje wzrost potrzeby na domową pielęgnację, aby zadbać o siebie i zachować młody, zdrowy wygląd i dobre funkcjonowanie skóry. Doskonałym przykładem wyjścia naprzeciw takim potrzebom jest działanie Ambasady Urody w Warszawie, gdzie został uruchomiony punkt sprzedaży profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji domowej.
A Ty jak afirmujesz życie?