Nawilżanie skóry jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym i polega przede wszystkim na zapobieganiu utracie wody przez skórę. Zabiegi nawilżające mają więc za zadanie ochronę i wzmacnianie naturalnej bariery skórnej złożonej z warstwy rogowej naskórka i płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry. Zwiększają również zdolność warstwy rogowej do wiązania wody oraz hamują jej parowanie poprzez tworzenie filmu na powierzchni naskórka.
Główną funkcją naskórka, chociaż dla nas pełni on rolę przede wszystkim estetyczną, jest ochrona organizmu przed utratą wody. Dzięki swojej budowie i składowi chemicznemu stanowi prawie nieprzenikalną barierę. Uniemożliwia przenikanie przez skórę substancji z zewnątrz, a także hamuje ucieczkę wody pochodzącej z głębiej pochodzących tkanek. Odpowiednie nawodnienie skóry utrzymujemy więc przede wszystkim dbając o to, aby naskórek był zdrowy i nieuszkodzony.
Woda bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych zachodzacych w skórze. Odpowiednie nawodnienie skóry jest więc znaczące dla jej prawidłowego funkcjonowania, a tym samym dla pięknego wyglądu. Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą reakcje enzymatyczne dostarczające energii, składników budulcowych i elementów niezbędnych do wzrostu i odnowy tkanek. Dzięki odpowiedniej ilości wody włókna kolagenowe i elastynowe mogą zachować swoją prawidłową budowę i własności, zapewniając skórze elastyczność, sprężystość i jędrność. Również gładkość powierzchni skóry zależy od odpowiedniego jej nawodnienia, ponieważ zapewnia prawidłowe, fizjologiczne złuszczanie naskórka.