Kwas polimlekowy PDLLA (Poly-D, L-Lactic Acid) to nowoczesny biostymulator stosowany w medycynie estetycznej, który pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów odmładzania skóry. Jest to zaawansowana forma kwasu polimlekowego, stworzona w celu skuteczniejszego pobudzania produkcji kolagenu, co przekłada się na bardziej jędrną, elastyczną i młodszą skórę.
Stymulatory tkankowe na bazie kwasu polimlekowego PDLLA to preparaty, dzięki którym możliwe jest odbudowanie utraconej objętości tkanek, poprawienie jędrności skóry twarzy i ciała. Dzięki swoim właściwościom stymulującym oraz biodegradowalnym PDLLA staje się doskonałym rozwiązaniem dla osób pragnących uzyskać naturalne, długotrwałe efekty bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Zabieg z użyciem kwasu polimlekowego PDLLA polega na precyzyjnym wstrzyknięciu preparatu głęboko pod skórę lub śródskórnie – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – co inicjuje intensywną stymulację produkcji kolagenu. PDLLA działa głębiej niż tradycyjne wypełniacze, nie tylko poprawiając objętość skóry, ale przede wszystkim stymulując jej odbudowę na poziomie komórkowym. Efektem jest gładka, sprężysta i bardziej napięta skóra.
Kwas polimlekowy jest bezpieczny, ponieważ jest produktem całkowicie biokompatybilnym z ludzkim organizmem – przy iniekcjach wykorzystuje się zawiesinę mikrocząsteczek kwasu L-polimlekowego w sterylnej wodzie. Mieszanka subtelnie, ale skutecznie pobudza skórę do samodzielnej regeneracji.
Typowymi miejscami wprowadzania preparatu są:
- zmarszczki kącików ust,
- skronie,
- policzki,
- łuki jarzmowe,
- okolice kąta żuchwy,
- dolina łez.
Stosując zawiesinę z preparatem w postaci kwasu polimlekowego na wszystkie obszary podczas jednej wizyty możliwe jest uzyskanie efektu kompleksowej odnowy twarzy i odmłodzenia skóry.
Zabiegi z użyciem kwasu polimlekowego warto wdrożyć szczegolnie w przypadku:
- głębokich zmarszczek i bruzd między nosem a ustami (zmarszczki nosowo-wargowe),
- bruzd w kącikach ust (linie marionetki),
- zapadniętych policzków i na okolice kości policzkowych,
- zmarszczek na policzkach i podbródku,
- wygładzania linii na szyi, dekolcie oraz dłoniach,
- redukcji oznak starzenia się skóry i poprawy jej gęstości.
Zabieg z kwasem polimlekowym polecany jest szczególnie osobom o cienkiej skórze i szczupłej twarzy - u nich zmiany zanikowe związane ze stopniową utratą kolagenu są bardziej widoczne. Zabieg jest chętnie wybierany przez mężczyzn, którym zależy na odmłodzeniu w sposób skuteczny, ale dyskretny.
Zabieg z kwasem polimlekowym nie tylko pobudza produkcję nowego kolagenu, ale i prowadzi do naturalnego liftingu skóry. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Dzięki odbudowie struktur kolagenowych, zabieg przynosi poprawę wyglądu twarzy i usuwa zmarszczki. Zabieg przywraca młodzieńczy kształt twarzy, wygładza bruzdy i zmarszczki, wypełnia fałdy nosowo-wargowe, ujędrnia policzki, podnosi opadające kąciki ust, a zaaplikowany w okolice tzw. chomików i opadającego podbródka sprawia, że zwiotczałe obszary zostają wypełnione, a skóra naciągnięta.
To metoda dyskretna, która zapewnia naturalny wygląd. Działanie preparatu wymaga czasu, co sprawia, że zmiana zachodzi w wyglądzie skóry stopniowo, w dłuższym terminie przywracając utraconą objętość.Pierwsze efekty zabiegu są zauważalne już po kilku tygodniach, jednak najlepsze rezultaty widoczne są po 3-6 miesiącach, kiedy skóra w pełni zregeneruje się dzięki nowo wytworzonemu kolagenowi. Pełna korekcja wymaga zazwyczaj wykonania 2 lub 3 zabiegów. Poprawa wyglądu jest długotrwała i utrzymuje się nawet do 2-3 lat, co czyni kwas polimlekowy PDLLA jedną z najbardziej trwałych metod odmładzania skóry.
Zabieg jest małoinwazyjny i zwykle nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Przed przystąpieniem do zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie, co sprawia, że pacjent odczuwa minimalny dyskomfort. Sam proces trwa od 30 do 60 minut, w zależności od obszaru poddawanego terapii. Po wstrzyknięciu preparatu, przez kilka dni może występować delikatne zaczerwienienie i opuchlizna, ale objawy te ustępują samoistnie.
Koszt zabiegu z użyciem kwasu polimlekowego PDLLA zależy od obszaru poddawanego terapii oraz ilości zastosowanego preparatu.