5 cech, po których poznasz dobrego dietetyka

Powierzając komuś swoje zdrowie, powinniśmy mieć pewność, że ta osoba jest najlepszym naszym wyborem i stanie na wysokości zadania. Dietą można naprawdę ogromnie sobie pomóc (polecamy artykuł „Po co nam dietetyk?”), ale też zaszkodzić. Jak wybrać dobrego dietetyka? Oto nasz poradnik:

Powierzając komuś swoje zdrowie, powinniśmy mieć pewność, że ta osoba jest najlepszym naszym wyborem i stanie na wysokości zadania. Dietą można naprawdę ogromnie sobie pomóc (polecamy artykuł „Po co nam dietetyk?”), ale też zaszkodzić. Jak wybrać dobrego dietetyka? Oto nasz poradnik:

1. Wykształcenie

Żywienie to ogromna odpowiedzialność i aby móc do każdego pacjenta podejść indywidualnie potrzeba ogromnej wiedzy. Dobry dietetyk powinien mieć ukończone studia kierunkowe oraz cały czas się dokształcać. Wiedza o żywieniu wciąż się poszerza i dzięki edukacji nasz terapeuta może nam jeszcze lepiej pomóc. Osoba uczciwa nie wstydzi się pokazać swoich dyplomów oraz otwarcie opowiada o ukończonych kursach i szkoleniach.

2. Zmiana nawyków i edukacja zamiast samych zakazów

Z czym kojarzy CI się stwierdzenie „jestem na diecie”? Z zakazami? Dobry dietetyk pokaże Ci, jak jeść mądrze i w jaki sposób zmienić nawyki, zamiast tylko zakazywać poszczególnych produktów. Pamiętajmy także, że mocno uboga dieta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, dlatego tak ważne jest, aby nie „być na diecie”, tylko nauczyć się jeść zdrowo dla naszego organizmu.

3. Nie stosuje diet cud

Dieta powinna być dostosowana do pacjenta. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu dla każdej osoby ani rozwiązującej każdy problem. Co więcej, często diety cud opierają się na niebezpiecznych dla naszego zdrowia założeniach. Tak, jak wspomniane jest w punkcie 2. mało zróżnicowana dieta lub zbyt mało kaloryczna może prowadzić do niedożywienia organizmu, a w konsekwencji do wielu chorób.

4. Posiłkuje się badaniami diagnostycznymi

Nikt nie jest alfą i omegą i dobry dietetyk powinien współpracować z innymi specjalistami oraz bazować na wynikach badań pacjenta. Badania diagnostyczne doświadczonemu dietetykowi dadzą wiele cennych informacji zarówno, jak i na temat stanu początkowego osoby, której pomaga, oraz zmian w jego organizmie wraz ze zmianą sposobu odżywiania.

5. Aktualizuje dietę w oparciu o zmianę stanu pacjenta

Często bywa tak, że stan zdrowia człowieka się zmienia. Już zmiana odżywiania prowadzi często do poprawy zdrowia, ale jest też wiele innych czynników, które mogą (w różnym kierunku) wprowadzić zmiany w naszym ciele. Przykładowo: kobiety czasem zachodzą w ciążę czy też zmieniają się warunki, w jakich pracujemy i żyjemy. To wszystko wpływa na nas i nasze odżywianie też powinno uwzględniać jak najwięcej zmiennych w naszym życiu. Profesjonalny dietetyk dynamicznie dostosuje swoje działania wobec nas do sytuacji, w jakiej znajduje się nasz organizm.

Mamy ogromną nadzieję, iż po przeczytaniu artykułu, każdy będzie wiedział, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty ds. żywienia. Jednocześnie informujemy, iż naszej klinice możesz mieć pewność, że trafisz do osoby, która jest profesjonalistą w każdym calu. Koniecznie kliknij i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc.