Toksyna botulinowa została wprowadzony pod koniec 1980 przez okulistów do leczenia zaburzeń skurczy mięśni. W roku 2002 została zatwierdzona przez FDA do wykorzystania w medycynie estetycznej, pomagając milionom pacjentów pozbyć się dokuczliwych zmarszczek na twarzy. Dzisiaj toksynę botulinową stosuje się do zabiegów związanych z skurczami mięśni gałki ocznej, problemami z koordynacją oka, nadmiernym poceniu się oraz jako kuracji przeciwzmarszczkowej na kurze łapki, zmarszczki międzybrwiowe, a także do usunięcia bruzd na czole i szyi.
Toksyna botulinowa to najpopularniejsza i jedna z najlepiej sprawdzonych i bezpiecznych metod redukcji zmarszczek mimicznych. Zabieg usuwa zmarszczki mimiczne twarzy, do których należą: kurze łapki, zmarszczki między brwiami i poprzeczne czoła, ukośna zmarszczka u nasady nosa, drobne zmarszczki na brodzie oraz tzw. „zmarszczki palacza” nad górną wargą. Zależnie od wskazań daje również efekt uniesienia linii brwi i czoła, podniesienie opadających powiek i uniesienie kącików ust (lifting rysów twarzy).
Mezobotulina nazywany to zabieg mający na celu zarówno rewitalizację o odbudowę skóry, jak i delikatne usunięcie jej defektów. Mezobotulina to połączenie dwóch dobrze znanych zabiegów - mezoterapii kwasem hialuronowym (rewitalizacja skóry) i usuwania zmarszczek (toksyna botulinowa).
Nadmierna potliwość jest częstym problemem ludzi aktywnych. Mokra dłoń czy krople potu na czole utrudniają życie osobiste i zawodowe. Toksyna botulinowa jest metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością. Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu toksyny botulinowej w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o ok. 1 cm, pokrywając równomiernie całą okolicę poddaną zabiegowi. Po wstrzyknięciu do skóry preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem toksyny botulinowej utrzymuje się przez 6-12 tygodni, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika.
Bruksizm należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy, choć może również występować w ciągu dnia. Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu i zwiększonym napięciem lub zaburzeniami w mięśniach żucia. Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.