Bruksizm należy do dolegliwości z dziedziny chorób parasomii, związanych z zaburzeniami snu. Objawia się najczęściej w nocy, choć może również występować w ciągu dnia. Chorzy to z reguły osoby z nadwrażliwością na stres, u których zdiagnozowano podwyższone napięcie nerwowe. Bruksizm wiąże się także z wadami zgryzu i zwiększonym napięciem lub zaburzeniami w mięśniach żucia.
Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.
Bruksizm może być początkowo trudny do zdiagnozowania. Osoby z objawami bruksizmu często szukają przyczyn w innych chorobach i nierzadko odwiedzają wielu specjalistów, zanim uda się prawidłowo zdefiniować chorobę. Do najczęstszych objawów bruksizmu zaliczamy:
Bruksizm można leczyć za pomocą toksyny botulinowej. Jest to metoda bezpieczna, bardzo skuteczna i szybka w działaniu. Za pomocą zastrzyków z toksyny botulinowej możemy spowolnić siłę pracy mięśni policzkowych. Zostają one na okres do 6 miesięcy przyblokowane, wskutek czego impuls nerwowy nie dociera do mięśni i nie powoduje ich nadreakcji.
Zabieg działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni.