Zabiegi wypełniania ubytków skóry kwasem hialuronowym są obecnie jednymi z najbardziej popularnych w medycynie estetycznej. Polegają na udostępnieniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, aby wypełnić bruzdy i zmarszczki oraz do wolumetrii (przywracania tkankom utraconej objętości). Zastosowanie kwasu hialuronowego pomaga również przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia skórze oraz spłycić zmarszczki i bruzdy.
Kwas hialuronowy poprzez działanie objętościowe natychmiast po zabiegu poprawia objętość tkanek. Wstrzykiwany jest w określonej objętości śródskórnie lub podskórnie i poprzez unoszenie powierzchownych warstw skóry pozwala na kształtowanie jej powierzchni wypełniając fałdy, zmarszczki i załamania skórne, powstałe na skutek ekspresji twarzy oraz korygując kształt poszczególnych okolic twarzy.
Z upływem lat na skutek powolnego zaniku tkanek podskórnych niektórych partii twarzy, w szczególności okolic skroni i kości policzkowych, zmienia się objętość i kontur twarzy, która nie wygląda już tak młodo. Zmieniają się proporcje, zmniejsza się objętość. Młoda twarz ma kształt litery V - im młodsza jest twarz, tym skóra jest jędrniejsza, a kontury są bardziej wyraziste, twarz jest symetryczna i ma kształt litery V. Z wiekiem dochodzi do odwrócenia kształtu litery V - owal twarzy rozszerza się ku dołowi.
Przyczyną tego zjawiska są ubytki w tkance łącznej oraz kostnej, a także zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Tłuszcz znajdujący się w obrębie twarzy przemieszcza się w dół, powodując obwisanie skóry i zmieniając doskonały owal młodej twarzy. Poliki opadają, podbródek wiotczeje, tworzą się bruzdy nosowo-wargowe, twarz „twardnieje”, a miękkie zaokrąglenie policzków – symbol młodości – zanika.