Skóra mężczyzny różni się od kobiecej i wymaga innego traktowania. Jest o 20% grubsza, wykazuje większą jędrność i elastyczność dzięki większej ilości kolagenu i elastyny. Jednak stres, palenie papierosów, picie alkoholu, opalanie powodują stopniowe powstawanie zmarszczek, opuchnięć i obwisłej skóry. Większe ukrwienie decyduje o problemie rozszerzonych, a z upływem czasu, pękających naczyń krwionośnych.
Dokładne oczyszczanie i usunięcie zrogowaciałego naskórka jest dobrodziejstwem dla każdej cery niezależnie od jej rodzaju: w wieku młodym, kiedy częstą przypadłością jest łojotok, i w miarę upływu lat, gdy cykl odnowy naskórka zostaje znacznie przedłużony powodując pogorszenie funkcjonowania i wyglądu skóry. Wskutek zalegania coraz grubszej warstwy martwych komórek, skóra nie może prawidłowo oddychać, staje się sucha i szara, tworzą się zaskórniki.
Gdy Twoja skóra sprawia wrażenie bardzo wysuszonej, po oczyszczeniu jest szorstka i napięta, a w wyniku codziennego golenia, staje się zaczerwieniona i łatwo ulega podrażnieniu. Często reaguje łuszczeniem i pieczeniem na warunki pogodowe, kosmetyki, wodę i mydło. Czasami w okolicy policzków pajawiają sie na niej rozszerzone naczynka krwionośne. A także, a może przede wszystkim, by ochronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego i opóźnić powstanie zmarszczek.
Nasz wygląd i szybkość postępowania procesu starzenia zależy od wielu czynników: predyspozycji genetycznych, mimiki, stylu życia, ekspozycji na słońce, długotrwałego stresu, wahań wagi i palenia papierosów. W odróżnieniu od kobiecej, męska skóra jest grubsza i posiada inną strukturę tkankową. Do 30 roku życia widać na niej niewiele zmarszczek, natomiast po przekroczeniu tej granicy wiekowej proces starzenia postępuje o wiele szybciej niż u płci pięknej. Skóra traci swoją jędrność, uwidaczniają się fałdy, bruzdy, zmarszczki, przebarwienia, naczynka. Zmiany te można spowolnić za sprawą odpowiednio dobranego programu pielęgnacji skóry: profesjonalnego i domowego.