Niektóre zmiany skórne przed usunięciem powinny być zbadana za pomocą dermatoskopu. Jest to urządzenie optyczne powiększające 10 - 20-krotnie, z oświetleniem bocznym, które pozwala uzyskać "trójwymiarowy obraz" skóry. Celem badania dermatoskopem jest wstępne różnicowanie stanów chorobowych skóry np.: znamiona barwnikowe, czerniak złośliwy, znamię błękitne, brodawka łojotokowa, naczyniak i wiele innych.
Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości. Polega na przyłożeniu elektrody do zmiany i zniszczeniu jej za pomocą łuku elektrycznego, jaki pojawia się między elektrodą czynną (przykładaną do zmiany) i bierną. Prąd przepływając przez elektrody, wytwarza ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C, w związku z czym uszkodzenie niepożądanych zmian jest natychmiastowe.
Jest to metoda leczenia zimnem, polegająca na miejscowym, silnym zamrożeniu tkanki za pomocą tzw. "śniegu" podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Po zamrożeniu zniszczone tkanki ulegają samoistnej demarkacji, a tkanka ulega prawidłowej odbudowie, bez zwłóknień lub ubytków. Powstała blizna jest elastyczna, bezkolagenowa, z dobrymi efektami kosmetycznymi, trudnymi do osiagnięcia innymi metodami. Zabieg jest bezkrwawy, może pojawić się pęcherzyk, następnie strupek, który odpada po ok. 2 tygodniach.