Nadmierna potliwość jest częstym problemem ludzi aktywnych i związana jest z nadczynnością gruczołów potowych. W przypadku nadpotliwości, regularna higiena ciała i stosowanie środków likwidujących pocenie nie przynosi często oczekiwanego efektu. W sytuacji, gdy nadmierne pocenie wiąże się z dużym dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.
Metodą, która daje szybki efekt i długotrwałą skuteczność oraz powoduje istotną poprawę jakości życia pacjentów dotkniętych nadpotliwością jest ostrzykiwanie toksyną botulinową. Toksyna botulinowa działa miejscowo (wstrzykiwany jest w okolicę dołów pachowych, czoła, dłoni czy stóp, czyli dokładnie tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe i występuje nadmierna potliwość) i jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Nie niesie ryzyka powikłań i jest procesem odwracalnym, ponieważ z czasem komórki odzyskują utracone właściwości.
Zabieg na nadmierną potliwość z zastosowaniem toksyna botulinowej, polega na ostrzykiwaniu leczonych okolic cieniutką igłą. Po znieczuleniu miejscowym kremem znieczulającym, przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu toksyny botulinowej w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o ok. 1 cm, pokrywając równomiernie całą okolicę poddaną zabiegowi. Po wstrzyknięciu do skóry preparat blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych pod wpływem toksyny botulinowej utrzymuje się przez 6-12 tygodni, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika.
Przy nadmiernej lub uciążliwej nadpotliwości pach, dłoni, stóp lub twarzy.
Efekt leczenia nadpotliwości można zobaczyć już po tygodniu od zabiegu. Wydzielanie potu w okolicy zabiegowej zmniejsza się o koło 87%. Efekt utrzymuje się 6-9 miesięcy, a po jego zniknięciu można zabieg powtórzyć.